Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś
Lifestyle

Czym są separatory amalgamatu?

Data publikacji 23 października 2019

Czym jest i do czego służy separator chyba wie każdy. Mówiąc w bardzo dużym skrócie jest to urządzenie przeznaczone do do zatrzymywania i zbierania cząstek amalgamatu (dotyczy to nawet tych cząstek, które znajdują się w już zużytej wodzie). Zadaniem separatora jest również zbieranie szkodliwej rtęci, która najczęściej zbiera się okolicy połączenia pompy z kanalizacją.Separatory amalgamatu swoje zastosowanie znajdują przede wszystkim w gabinetach dentystycznych. Jak działają takie urządzenia? Otóż wszelkiego rodzaju ścieki pochodzące z gabinetów dentystycznych przepływają przez przewód podciśnieniowy i przechodzą przez separator amalgamatu. W urządzeniu odbywa się szereg procesów zmierzających do oddzielenia i zabrania fragmentów zębów, amalgamatu oraz rtęci. Co ważne, w amalgamacie dentystycznym znajduje się aż 50% niebezpiecznej rtęci> Ponadto znajduje się tu również solidna dawka ciężkich metali, takich jak cynk, cyna, miedź oraz srebro.

Kwestię amalgamatu reguluje w znacznym stopniu rozporządzenie UE. Szacuje się, że wszelkie dentystyczne praktyki, produkują rocznie aż 3,7 tony rtęci, która trafia do kanalizacji, a co za tym idzie w dość znaczącym stopniu przyczynia się do zanieczyszczenia wody i środowiska. Dlatego też zgodnie z przepisami, stomatolodzy powinni oddawać amalgamat do przetworzenia (w tym celu do jego zbierania stosowane są specjalne separatory, które znaleźć się powinny na wyposażeniu każdego stomatologicznego gabinetu).

Zgodnie z przepisami, które weszły w życie w styczniu 2019 roku, znaczna część stomatologicznych gabinetów jest zobowiązana do zainstalowania separatora amalgamatowego z certyfikatem ISO 11143, który będzie wykorzystywany do usuwania z produkowanych przez placówkę ścieków niebezpiecznej rtęci. Usuwanie rtęci jest ważne nie tylko ze względu na ochronę czystości wód i środowiska naturalnego. Zbyt wiele osób zapomina o tym, że wysoki poziom rtęci która przedostaje się do organizmu człowieka przyczynia się w głównej mierze do powstania różnego rodzaju chorób i dolegliwości, takich jak choroba Alzheimera, ALS, utrata słuchu czy przewlekłe zmęczenie, pojawić się mogą także problemy reprodukcyjne.

Redakcja lashup.pl

Redakcja LashUp to kreatywny zespół ekspertów z dziedziny urody, zdrowia i lifestyle’u, który łączy pasję z profesjonalizmem. Naszym celem jest inspirowanie i wspieranie czytelników w codziennych wyborach, pomagając im dbać o siebie i żyć pełnią życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

kolagen