Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś
Zdrowie

Okulista – czym się zajmuje i kiedy się do niego zgłosić?

Data publikacji 27 lutego 2020

Okulista to lekarz, który zajmuje się profilaktyką, diagnozowaniem oraz leczeniem chorób narządów wzroku. Większości osób specjalista z dziedziny okulistyki kojarzy się przede wszystkim z lekarzem zajmującym się doborem okularów lub soczewek kontaktowych. Zakres kompetencji okulisty jest jednak znacznie szerszy.

Czym jest okulistyka?

Okulistyka to dziedzina medycyny, która zajmuje się badaniem budowy i czynności narządu wzroku, a także rozpoznawaniem i leczeniem schorzeń oczu. Zabiegi okulistyczne wykonywane były już prawdopodobnie w starożytności. W Kodeksie Hammurabiego z 1772 r. p.n.e. znajduje się pierwsza wzmianka o usunięciu ropnia worka łzowego. Za pioniera współczesnej chirurgii okulistycznej uznaje się Niemca Georga Bartischa, który nie tylko przeprowadzał operacje na oczach, ale również wydał dzieło dotyczące okulistyki w 1583 roku. Za ojca polskiej okulistyki uznaje się Wiktora Feliksa Szokalskiego, który w 1823 roku otworzył Instytut Oftalmiczny – pierwszy polski ośrodek okulistyczny.

Jakie są główne zadania okulisty?

Okulista posiada szeroką wiedzę na temat budowy i funkcjonowania oczu. Jego zadaniem jest przede wszystkim rozpoznawanie wszelkich nieprawidłowości w funkcjonowaniu narządu wzroku. Lekarz specjalizujący się w okulistyce wykrywa wady wzroku – nabyte i wrodzone, a także diagnozuje i leczy choroby oczu, takie jak jaskra, zaćma, zez, zapalenie spojówek oraz nowotwory oka. Okulista zajmuje się także doborem odpowiednich szkieł korekcyjnych, dla osób z wadami wzroku. Okuliści, którzy posiadają specjalizację chirurgiczną wykonują również operacje narządu wzroku.

Kiedy należy odwiedzić okulistę?

Każdy z nas powinien regularnie udawać się do okulisty w celu przeprowadzenia kontroli wzroku, dotyczy to zwłaszcza osób, które pracują przed komputerem. Bardzo ważne jest też wczesne zgłoszenie się do gabinetu okulistycznego z dzieckiem. Pierwsza wizyta u okulisty zalecana jest zaraz po ukończeniu przez malucha 3. miesiąca życia. Lekarz przeprowadzi badanie, w trakcie którego sprawdzi ruchomość gałek ocznych, a także zweryfikuje, czy dziecko nie zezuje. W późniejszych latach kontrolowana jest ostrość wzroku dziecka.

Z jakimi objawami należy niezwłocznie udać się do okulisty?

Do okulisty należy udać się także, gdy zauważymy jakiekolwiek nieprawidłowości w funkcjonowaniu narządu wzroku. Pogorszenie ostrości wzroku, zaburzenia widzenia, podwójne widzenie, zapalenie spojówek, mrużenie oczu podczas czytania to sygnały, których nie należy lekceważyć. Inne niepokojące objawy to tzw.”mroczki” przed oczami, światłowstręt, zaburzenia pola widzenia, a także bóle głowy i oczodołu.

Redakcja lashup.pl

Redakcja LashUp to kreatywny zespół ekspertów z dziedziny urody, zdrowia i lifestyle’u, który łączy pasję z profesjonalizmem. Naszym celem jest inspirowanie i wspieranie czytelników w codziennych wyborach, pomagając im dbać o siebie i żyć pełnią życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?