Strona główna
Moda
Tutaj jesteś
Moda

Baleriny – historia butów na każdą okazję

Data publikacji 30 kwietnia 2020

Kultowe buty stanowią jedne z najbardziej podstawowych elementów każdej kobiecej szafy. Cieszą się popularnością już od wielu lat, nie tylko dzięki prostocie wykonania, ale także z uwagi na ich niską cenę. Współcześnie występują w tysiącach wariantów i chociaż czasami pojawiają się w klasycznym wydaniu – nie brakuje nowych wariacji na ich temat. Buty przeznaczone niegdyś wyłącznie do tańca stały się jednymi z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych. Sprawdźmy jak do tego doszło.

Balerinki stworzone do baletu

Zanim balerinki na każdą okazję na stałe zagościły w kobiecej garderobie minęło całkiem sporo czasu. Pierwowzorem balerin są bowiem baletki, czyli sceniczne obuwie zaprojektowane z myślą o ich wykorzystaniu w tańcu baletowym. Ten model buta został rozpowszechniony w XIX wieku, a za jego fenomen odpowiedzialna jest specyficzna budowa – dzięki ich lekkości i właściwości przylegania do nogi baletnice bez problemu mogły wykonywać w nich dowolny rodzaj choreografii. Balet przez lata ulegał przekształceniom i nie inaczej stało się z baletkami. Wraz ze zmianą standardów w tym rodzaju tańca, pojawiły się również buty stanowiące odpowiedź dla zmiany, czyli pointy. Było to specjalne obuwie o zbliżonym do baletek kształcie, jednak wzmocnione dzięki materiałom takim jak juta, płótno czy karton. Dzięki dodatkowemu usztywnieniu w postaci drewnianego klocka na przodzie buta tancerki mogły osiągnąć dużo bardziej stabilną pozycje w trakcie wykonywania choreografii. 

Baleriny na każdą nogę – XX wiek

To lata 40. uważa się za początek zwiększonej fascynacji balerinami w kontekście mody codziennej. Baletki z podeszwami pojawiły się właśnie w tamtym czasie za sprawą amerykańskiej projektantki, która zleciła ich wykonanie producentowi Capezio. Nowy pomysł wydał się marce na tyle inspirujący, iż postanowiła wyprodukować nowy rodzaj lekkiego obuwia przeznaczonego dla każdej kobiety. Największy okres świetności balerin odnotowały lata 50. za sprawą zbuntowanego ruchu beatników. Balerinki na każdą okazję miały stanowić dla kobiet utożsamiających się z ruchem ich niezależność i zaznaczyć brak zgody na konsumpcjonistyczny tryb życia. Miękkość i lekkość butów idealnie podkreślały nie tylko tę ideę, ale także stanowiły bardzo wygodny i uniwersalny rodzaj obuwia. Płaskie obuwie stało się wówczas wyznacznikiem wolności, swobody i skromności. 

Modę na baleriny bezkompromisowo wsparła Brigitte Bardot – najpierw za sprawą noszenia specjalnie dla niej wykonanych repetto BB w filmie pt. ,,I Bóg stworzył kobietę”. Charakterystyczne obuwie z czerwonej skóry stało się wówczas nowym trendem wśród jej fanek. W późniejszym czasie aktorka również często wybierała ten rodzaj obuwia, ze względu na to, iż w młodości uprawiała balet. Chciała więc połączyć ideę tańca z nowoczesnym wyglądem. W jej szafie można było więc znaleźć wiele balerinek na każdą okazję. 

Kolejna fala zainteresowania balerinami przypadła na lata 80. Buty dotarły nawet do rodziny królewskiej – księżna Diana w tamtym okresie pojawiała się w inspirowanych tańcem obuwiu przy wielu okazjach. W tamtym czasie baleriny stanowiły więc nie tylko formę buntu i podkreślenia swojej niezależności. Stały się uniwersalnym typem buta przeznaczonym zarówno do noszenia od święta jak i na co dzień. 

Rodzaje balerin

Ze względu na dość szeroką historię tego typu obuwia, mamy do czynienia z ich wieloma wariantami. To właśnie dzięki temu balerinki to buty na każdą okazję! Do najbardziej rozpowszechnionych rodzajów obuwia w tym stylu zalicza się:

  • repetto – wymyślone i zaprojektowane w 1947 roku przez matkę jednego z najbardziej znanych w tamtym czasie tancerzy baletowych Rolan’a Petit’a. Dzięki inspiracji postacią Brigitte Bardot powstał specjalny model, czyli Repetto BB, przystrojony dodatkowo niewielką kokardką z przodu buta.
  • chanelki – charakteryzują się czarnym noskiem i perłową pikowaną bazą. Stały się rozpoznawalnym i ponadczasowym rodzajem balerin dzięki Coco Chanel. Do dziś stanowią symbol wyrafinowania, nowoczesności i elegancji.
  • YSL – rodzaj balerin projektu Yves’a Saint Laurenta, który podczas etapu ich tworzenia zainspirował się rosyjskim baletem. W efekcie stworzył but zbliżony wyglądem do klasycznej puenty. Ich cechą charakterystyczną są płaskie a nie zaokrąglone czubki.
  • Salvatore Ferragamo – stanowią wyznacznik elegancji dla Włochów. Baleriny marki Varina posiadają okrągły czubek oraz kokardkę otuloną metalowym logo marki. 
  • baleriny Lanvin – choć nie jest to nazwa oficjalna to tak właśnie nazywa się baleriny na gumce. Zostały stworzone przez Albera Elbaza, głównego projektanta domu mody Lanvin. Cieszyły się sporą popularnością za sprawą Audrey Hepburn, która nosiła ten model w filmie pt. „Zabawna buzia”.

Ze względu na swoją lekkość i wygodę w użytkowaniu tego rodzaju obuwie cieszy się do dziś szerokim zainteresowaniem wielu użytkowniczek. W sklepach można więc znaleźć już nie tylko baleriny przeznaczone do tańca czy pointy, ale także buty przeznaczone do codziennego noszenia. Ten klasyczny element garderoby z pewnością powinna sobie sprawić każda kobieta. 

Redakcja lashup.pl

Redakcja LashUp to kreatywny zespół ekspertów z dziedziny urody, zdrowia i lifestyle’u, który łączy pasję z profesjonalizmem. Naszym celem jest inspirowanie i wspieranie czytelników w codziennych wyborach, pomagając im dbać o siebie i żyć pełnią życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

koszulki nocne plus size